اثربخشی دهانشویه نانوسیل بر روی بیماریهای دهان

۱۴ مهر

اثربخشی دهانشویه نانوسیل بر روی بیماریهای دهان

سلامت دهان و دندان یکی از موارد مهم دستیابی به بهداشت عمومی است که در سلامت کلی افراد جامعه تاثیر به سزائی دارد. پوسیدگی دندان همچنان یکی از شایعترین بیماریهایی است که جامعه انسانی را تحت تاثیر قرار میدهد و در بین اقشار جامعه با هر نژاد، جنس، سن و رده اجتماعی مشاهده میشود .

تحقیقات و بررسیها نشان داده است که موثرترین راه مقابله با این بیماریها پیشگیری از آن می باشد. سایر بیماریها بطور مستقیم نقشی در ایجاد پوسیدگی دندان ندارند اما بطور ثانویه در اثر استفاده از دارو یا بدون دارو مثلا در بیماری عصبی و …. باعث می شوند دندان ها تمایل بیشتری نسبت به پوسیدگی داشته باشند. بهترین راه برای پیشگیری ازپوسیدگی، مقاوم سازی دندانها می باشد. مقاوم سازی دندان ها در واقع روشهایی می باشند که از طریق آنها زمینه مساعد برای رشد باکتریها از بین می رود و همچنین می توان دندان ها را در مقابل پوسیدگی تقویت کرد. یکی از روشهای مقاوم سازی دندان ها استفاده از فلوراید می باشد .

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که در پوسته زمین وجود دارد و در طبیعت به وفور یافت می شود از مواد مهم در ساختمان مینای دندان می باشد و در استخوانها و دندانهای در حال رشد کودکان تجمع کرده و به سفت شدن مینای دندانها قبل از پیدایش آنها کمک می نماید. فلوراید در استحکام مینای دندان بزرگسالان نیز موثر می باشد و هر چقدر میزان آن در مینا بیشتر باشد دندان مقاومتر می شود. بنابراین باید به طرق مختلف مقدار این ماده را در مینا افزایش داد . به همین جهت اغلب به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان، فلوراید را به آب آشامیدنی اضافه می کنند. مطالعات نشان داده است احتمال بر عدم پوسیدگی دندانها در افرادی که در سنین رشد آب حاوی فلوراید استفاده می کنند ، یک سوم افرادی است که آب بدون فلوراید مصرف می کنند. فلوراید نه تنها برای کودکان بلکه برای تمام سنین سودمند می باشد و مصرف آن برای جلوگیری از پوسیدگی دندان بطور روزانه توصیه میگردد.

فلوراید موجود در آب آشامیدنی بهترین راه برای تقویت دندانها در مقابل پوسیدگی می باشد ولی بدلیل کم بودن میزان آن در آب مصرفی ما که درحدود ppm 4/0_ 3/0می باشد ( حد لازم 1ppm) باید از روشهای دیگر برای افزایش این ماده در مینای دندان استفاده نمود. اصطلاح فلوراید تراپی در حقیقت همان مقاوم کردن دندانها از راه دهان است ویکی از راههای آن استفاده از دهانشویه های حاوی فلوراید می باشد که بعنوان یک مکمل می تواند باعث مقاوم شدن دندانها شود. شرکت داروسازی کیمیافام با توجه به اولویت امر پیشگیری در دندانپزشکی و با توجه به مزایای فلوراید اقدام به تولید محصول جدید دهانشویه به نام دهانشویه نانوسیل D1+F نموده است .

ترکیبات و مکانیسم اثر :

دهانشویه نانوسیل D1+F یک فرمولاسیون ترکیبی از پراکسید هیدروژن و سدیم فلوراید می باشد که ضمن داشتن اثرات آنتی سپتیکی ، اکسیژن رسانی به بافت های دهانی و خاصیت ضدپوسیدگی باعث افزایش سلامت دهان و دندان و نیز احساس خنکی و تازگی در دهان میگردد. با توجه به اینکه پراکسید هیدروژن بعنوان ماده موثره در دهان شویه ها با خاصیت ضدالتهاب لثه/ ضدپلاک دندان و نیز جهت شستشوی جراحات و بافت های عفونی دهان مورد تائید FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا ) قرار گرفته است ، دهانشویه نانوسیل D1+F نیز بدلیل دارا بودن پراکسید هیدروژن بعنوان یک دهانشویه موثر و مناسب در بیماریهای التهابی بافت محیطی پریودنتال کاربرد دارد .

پراکسید هیدروژن دارای خواص سفیدکنندگی و از بین برنده لکه های دندانی نیز می باشد و همچنین بدلیل خواص اکسید کنندگی باعث از بین رفتن بوی بد دهان میگردد.

پراکسید هیدروژن با دو مکانیسم اثر متفاوت بشرح ذیل بر روی پلاک های دندانی موثر می باشد :

1- بدلیل خواص آنتی میکروبیال و نیز آزادسازی اکسیژن از تکثیر جمعیت میکروبی غیرهوازی موثر در بیماریهای پریودنتال جلوگیری می نماید .

2- بدلیل خاصیت جوشان و ایجاد حباب بر روی سطوح دندانی ، اثرات پاک کنندگی مکانیکی و یا سست کردن پلاک های میکروبی را نیز دارا می باشد .

همچنین پراکسید هیدروژن به عنوان یک منبع آزاد کننده اکسیژن باعث افزایش سرعت ترمیم زخم ها و اولسرهای دهانی ، از بین بردن و کاهش میزان التهابات بافت های دهانی ، جلوگیری از تشکیل پلاک های دندانی و بیماریهای پریودنتال از طریق اثرات باکتریو سیدالی بر روی میکروارگانیسم های غیرهوازی (پاتوژن های دهانی) میگردد.

لکه های دندانی ناشی از وجود مولکولها و کمپلکس های آبی با وزن مولکولی بالا می باشند که طول موجهای خاصی از نور را منعکس می نمایند و باعث تغییر رنگ و تیره شدن دندان می شوند. پراکسید هیدروژن با تجزیه این مولکولهای پیچیده آلی وتبدیل آنها به مولکولهای با وزن مولکولی پائین باعث کمتر شدن میزان انعکاس نور و در نتیجه کاهش و یا حذف لکه های رنگی روی مینای دندان میگردد.

بوی بد دهان ناشی از وجود ترکیبات حاوی سولفور فرار به فرم S-H ( گروههای سولفیدریل) می باشد که ترکیبات اکسید کننده از قبیل پراکسید هیدروژن باعث اکسید شدن گروه S-H پروتئین ها و تبدیل آنها به گروه S-S شده و در نتیجه باعث از بین بردن بوی بد دهان میگردد.

نتیجه گیری

با توجه به اهمیت سلامت دهان و دندان در بهداشت جامعه و با توجه به مزایای سدیم فلوراید در کاهش پوسیدگی دندان و خواص پراکسید هیدروژن در کاهش بیماری های التهابی لثه مصرف روزانه دهانشویه حاوی فلوراید نانوسیل D1 + F پس از مسواک و به ویژه قبل از خواب توصیه میگردد. حداقل نیم ساعت پس از استفاده از دهانشویه باید از خوردن ، آشامیدن و یا شستشوی دهان خودداری نمود.