عمر مفید یک مسواک چقدر هست؟

۲۱ خرداد

عمر مفید یک مسواک چقدر هست؟

استفاده از نخ دندان و مسواک زدن به طور منظم بهترین راه برای حفظ لبخند درخشان و سلامت دهان و دندان می‌باشد. همه می دانید که برای داشتن دندان‌های زیبا لازم است هر شب و هر صبح به مدت حداقل دو دقیقه با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید دندان‌های خود را مسواک کرده و روزانه یک بار نیز از نخ دندان استفاده کنید. ولی آیا تا به حال برای شما سؤال شده است که چه زمانی باید مسواک خود را تعویض کنید؟

دندان‌های شما در صورت مراقبت صحیح می‌توانند تا پایان عمر شما دوام داشته باشند ولی عمر مسواک حتی نزدیک به این عدد هم نیست. طول عمر متوسط یک مسواک بین 90 تا 120 روز است. بهتر است که هر فرد خانواده، یک یا دو مسواک اضافی نیز در خانه داشته باشد. ممکن است زمان خرید مسواک قبلی خود را دقیقاً به یاد نداشته باشید ولی می‌توانید از روی ظاهر، عمر آن را تعیین کنید. آیا موهای سر مسواک خم شده و فرسوده شده‌اند؟ به عبارت دیگر آیا در هنگام مسواک زدن سر موهای مسواک با دندان شما برخوردن نمی‌کنند؟ در این صورت زمان تعویض مسواک فرا رسیده است.

استفاده از مسواک قدیمی معمولاً بدتر از مسواک نزدن است. هزینه‌ی تعویض مسواک در مقایسه با هزینه‌ی استفاده از مسواک‌های قدیمی و فرسوده بسیار کمتر است. علاوه بر این توصیه می‌شود که افراد مسواک‌های خود را تقریباً هر 3 تا 4 ماه یا زودتر در صورت فرسوده شدن موهای مسواک، تعویض کنند.
در صورتی که در مورد عمر باقی مانده‌ی مسواک خود شک دارید می‌توانید در مراجعه‌ی بعدی به دندانپزشک مسواک را همراه خود داشته باشید تا میزان فرسودگی آن بررسی شود. دندانپزشکان تعداد زیادی مسواک دیده‌اند پس احساس نکنید که مسواک شما از مسواک دیگران متفاوت است. همچنین به یاد داشته باشید که مسواک کودکان باید زودتر از مسواک بزرگسالان تعویض شود.
آیا می‌دانستید که 30 درصد از افراد روزانه دو بار دندان‌های خود را مسواک نمی‌کنند؟ آیا کسی در خانواده‌ی شما در این دسته بندی قرار دارد؟ این احتمال را نیز در نظر بگیرید که این افراد از مسواک‌های قدیمی خود نیز استفاده می‌کنند درنتیجه باید منتظر هزینه‌های بیشتری از نظر دندانپزشکی باشند.