ورود
بستن

نانوسیل چیست؟

توضیحات کلی / سئوالات متداول / محصولات / کاربردها

نانوسيل يك ضد عفوني كننده و استريليزان بسيار قوي و مولتی فانکشن یا همه کاره و اولین استریلیزان مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و اتحادیه‌ی اروپا؛ مرکب از پراکسید هیدروژن و مقادیر بسیار جزئی نقره می‌باشد.


نانوسیل با طیف ضد میکروبی کامل، سرعت اثر بالا، فقدان عوارض زیان‌بار برای انسان و وسایل و عدم گزارش هر گونه مقاومت میکروبی حتي در صورت استفاده هاي مداوم و متعدد، برای استفاده‌های روزمره ‌مطمئن و سالم است و پاسخگوی نیازهای مصرف کننده می‌باشد. نانوسیل بر خلاف بسیاری از مواد ضدعفونی کننده‌ی دیگر، رنگ و بو ندارد و فاقد اثرات سرطانزایی، جهش‌زایی ژنتیکی و یا خورندگی برای ابزارهای پزشکی است

 

برای بزرگنمایی روی عکس کلیک کنید.

 
در تركيب نانوسیل پراكسيد هيدروژن بعنوان يك اكسيد كننده بر روي تمامي ميكروارگانيسم ها  )ويروسها، باكتريها، قارچها ، تك ياخته ها و ...) و همچنين بيوفيلم موثر بوده و در دزهاي پيشنهادي باعث از بين رفتن آنها مي گردد.
 
نقره نيز علاوه بر دارا بودن خصوصيات ضد عفوني كنندگي ، با پراكسيد هيدروژن سينرژيسم بوده و ضمن افزايش قدرت اثر و پايداري آن، موجب غیرفعال شدن تقسیم و همچنین متابولیسم سلولی میکروارگانیسم مي گردد.

 

نانوسیل داراي سرعت اثر قابل ملاحظه اي بوده و علاوه بر عدم ايجاد رنگ ، بو و مزه در آب هيچ گونه خطري براي محيط زيست ندارد.

نکته ی بسیار جالب دیگر اینکه با توجه به تجزیه ی هیدروژن پراکساید پس از ضدعفونی به آب و اکسیژن (H2O2= H2O+O2)؛ ذرات نقره بر روی سطح ضد عفونی شده باقی می ماند و این آثار با اینکه نامرئی و غیر سمی هستند، اما به طور فعال و موثر با رشد مجدد میکروارگانیسم ها مقابله می کنند.


چرا نانوسیل؟

توضیحات کلی

بیشتر محصولات ضدعفونی موجود در بازار تنها یک مکانیسم اثر باکتریوسیدی دارند و این معمولا برای اطمینان از اینکه این محصولات باکتری مشخصی را از بین می برند کافی است.

این محصولات باکتریوسید مونووالانت یا تک مکانیسم موجب افزایش و توسعه تشکیل باکتری های مقاوم می شوند.

اما...

محصولات پلی والانت چند مکانیسم مانند نانوسیل، از جهت مقاومت میکروبی مشکلات بسیار کمتری ایجاد می‌نمایند.

نکته ی حائز اهمیت این است که تاکنون هیچ باکتری مقاوم به نانوسیل کشف نشده است!

ویژگی دیگر نانوسیل طیف گسترده آن است که بر روي تمامي ميكروارگانيسم ها (ويروسها، باكتريها، قارچها ، تك ياخته ها و … ) و همچنين بيوفيلم موثر می باشد.

در کنار تمامی این ویژگی ها، قیمت های بسیار مناسب، نانوسیل را از هر جهت نسبت به موارد مشابه داخلی و خارجی متمایز می کند.

دانلود لیست قیمت محصولات نانوسیل فرمت word

دانلود لیست قیمت محصولات نانوسیل فرمت pdf

بخور سرد یا گرم ؛ کدام بهتر است؟

سئوالات متداول

رطوبت هوا :
به ميزان بخار آب موجود در هوا رطوبت گفته مي‏شود. کاهش رطوبت محيط موجب تأثيرات بدي مي‏گردد. اين تأثيرات عبارتند از : خشکي پوست و پوشش مخاطي بيني و گلو، افزايش الکتريسيته ساکن در وسايل فلزي (ايجاد جرقه در هنگام تماس دست با آنها) ، افزايش بروز سرماخوردگي و بيماري‏هاي تنفسي ، افزايش حملات سردرد هاي سينوسي، آلرژي و آسم و.....
 
چگونه رطوبت هوا را افزايش دهيم؟
دستگاه‏هاي بخور يا رطوبت ساز در انواع مختلفي در دسترس است که شامل دستگاه‏هاي بخور گرم و بخور سرد مي‏ باشد.
بخور گرم مصرف انرژي برق بالايي دارد و همچنين احتمال سوختن با آب داغ داخل مخزن وجود دارد. دستگاه هاي بخور گرم با سيستم المنتي (مثل سماور) كار ميكنند يعني آب را توسط يك المنت برقي به جوش مي آورند و بخار حاصل از دستگاه ، در فضاي محيط پخش مي شود و با توجه به سبک بودن بخار گرم ، این بخار به بالا می رود و از معرض افراد دور می شود.
بخور های سرد ، نسل جدید بخورهای گرم هستند و قابلیت بهتری دارند؛ برای اینکه باعث می شوند ذرات آب و بخار بیشتری وارد مجرای تنفسی شود.
دستگاه های بخور سرد اولتراسونیک ، با استفاده از تكنولوژي اولتراسونيك (امواج صوتي) مولكول هاي آب را يونیزه کرده و آنها را به صورت بخار مانند در هواي منزل يا محيط كار پخش مي كند. این ذرات بسیار ریزند و بخار حاصل از آنها بر خلاف بخور های گرم به طرف پایین می آید.
دستگاههای بخور سرد تولید یون منفی نیز می نمایند. يونهاي منفي اكسيژن ، ذرات معلق در هوا از قبيل گرد و غبار، ذرات آلرژي زا ، باكتريهاي موجود در هوا و ... را به خود جذب کرده و از ورود آنها به دستگاه تنفسي بدن جلوگيري مي كنند؛ در ضمن بر روي وسايل چوبي منزل رسوب نکرده و از افزايش حرارت محيط نیز جلوگيري مي كنند (مخصوصا در فصل سرما كه وسايل گرما زا در منازل روشن است) ؛ در نتیجه این دستگاه ها براي پيشگيري از سرما خوردگي و آلرژي توصيه مي شود.
 
يونيزاسيون هوا :
 
ويژگي‏هاي دستگاههاي بخور سرد:

 
برای ضدعفونی کامل محیط منزل و محل کار خود می توانید فقط با افزودن محلول نانوسیل (D2 Plus) به آب دستگاه بخور سرد نانوسیل به نتیجه ی مطلوب دست پیدا کنید. (از ریختن هرگونه محلول متفرقه در آب بخور جدا خودداری نمایید.)

مقایسه ضدعفونی کننده نانوسیل و پرسیدین

توضیحات کلی / سئوالات متداول


ملاک ارزیابی

نانوسیل

پرسیدین

ترکیب

پراکسید هیدروژن 50%

یون نقره 0.05 %

پراکسید هیدروژن 25-19 %*

پراستیک اسید 18-1 % *

ترکیبات سینرژیک 15-6/5 % *

طیف اثر

ویروسهای غشاءدار

و بدون غشاء

باکتریهای گرم مثبت و منفی

قارچها و مخمرها

اسپورها

بیوفیلم ها

آمیبها

ویروسهای غشاء دار

و بدون غشاء

باکتری های گرم مثبت و منفی

کپک ها و مخمر ها و قارچها

اسپورها

دامنه PH

8- 2

8- 4

بو

کاملا بدون بو

دارای بوی تند

خورندگی فلز

فاقد اثرات خورندگی فلزات

دارای اثرات خورندگی فلزات

* مقدار آن نسبت به نوع استفاده در پزشکی و یا صنایع غذایی متفاوت است.
 
ویژگی های یون نقره موجود در ضدعفونی کننده نانوسیل:
نقره جزء فلزات سنگین می باشد، فلزات سنگین با اثر بر روی رشد، مورفولوژی و فعالیت های بیو شیمیایی میکروارگانیسم ها باعث از بین رفتن آن ها می شوند. تداخل در واکنش های زنجیره تنفسی و ایجاد تداخل در انتقال الکترونها و اتصال DNA و واکنش با غشاء سلولی از مکانیسم های نقره محسوب می شود. ترکیب نقره با پراکسید هیدروژن به نسبت 1 به 100 باعث افزایش قابل توجه اثر ضدعفونی کنندگی ترکیب، در مقایسه با هر یک از این مواد به تنهایی می شود. همچنین اثر ضدعفونی کنندگی ترکیب، از مجموع اثر هر یک از این مواد به تنهایی بیشتر است.
 
مزایای استفاده ترکیبی پراکسید هیدروژن با نقره:
1. افزایش کارایی ترکیب و مدت زمان اثر ضدعفونی کننده، که باعث می شود کنترل لایه بیوفیلم، کنترل رشد باکتری ها و کنترل باکتری های کلی فرمی به راحتی صورت گیرد.
2. دزهای کمتر برای ضدعفونی کافی خواهد بود.
3.  نقره علاوه بر خاصیت میکروب کشی در این ترکیب به عنوان کاتالیزور نیز عمل نموده و باعث افزایش قدرت اثر ضدعفونی کنندگی پراکسیدهیدروژن می شود.
 
چگونگی تاثیر ترکیب پراکسیدهیدروژن با نقره روی بیوفیلم:
الف) نقره با خاصیت کاتالیزوری خود باعث افزایش تولید اکسیژن فعال از پراکسید هیدروژن در حد فاصل سطوح بیوفیلم می گردد، اکسیژن فعال تولید شده باعث از بین رفتن دیواره ی پلی مری خارج سلولی شده و در قدم بعدی میکروارگانیسم های تشکیل دهنده بیوفیلم را از بین می برد.
ب) خاصیت کاتالیزوری نقره باعث افزایش یون OH می گردد که قوی ترین اکسید کننده است و به راحتی روی بیوفیلم تاثیر می گذارد.
ج) خود نقره به عنوان یک ضدعفونی کننده باعث از بین رفتن میکروارگانیسم ها می شود.
د) خاصیت نفوذپذیری به داخل سطوح نقره باعث می شود که نقره به راحتی در داخل بیوفیلم نفوذ کند.

علت تغییر رنگ شعله هنگام استفاده از دستگاه بخور

سئوالات متداول

هنگام استفاده از دستگاه بخور سرد در منزل یا محل کار، مشاهده می شود که هنگام روشن بودن دستگاه، رنگ شعله ی بخاری نارنجی - قرمز می شود. این امر به علت یک مبحث علمی ست که از آن به عنوان نشر نور توسط مولکول ها یاد می شود. در زیر به طور خلاصه به این مورد پرداخته می شود.
 
 نشر نور توسط مولکول ها
با تحریک مولکول ها یا یون ها در اثر گرما، تابشهای مشخصی نشر می شوند که بیشتر در نواحی مرئی و ماوراء بنفش می باشند.
این امر به علت اتمی شدن مواد در دمای شعله و انتقالات بین ترازهای الکترونی صورت می گیرد و الکترون در بازگشت از تراز برانگیخته به تراز پایه، انرژی خود را به صورت نور یا گرما نشر می کند.
به عنوان نمونه فلز سدیم که جزء عناصر سبک می باشد و در نمونه آب های شهری به وفور یافت می شود در دمای شعله‌ی بخاری یا گاز "حدود 2000 درجه" اتمی شده و از خود نور نشر می کند.

دستگاه بخور سرد اولتراسونیک بر اساس برخورد امواج اولتراسونیک به آب و تبدیل آب به ذرات میکرونی و پخش این ذرات در هوا عمل می کند. بنابراین هنگام روشن شدن این دستگاه، بلافاصله ذرات ریز آب در فضا منتشر شده و در صورت وجود بخاری در منزل و یا روشن بودن شعله‌ی گاز، عناصر موجود در آن چون سدیم، کلسیم، منیزیم و ... در دمای شعله اتمی شده و از خود نور نشر می کنند و شعله ممکن است به رنگ زرد یا نارنجی یا قرمز در بیاید. (رنگ دقیق بستگی به میزان املاح آب دارد)
 
بنابراین، بر خلاف تصور عموم مردم، تغییر رنگ شعله همیشه به معنی بد سوختن و کمبود اکسیژن نیست و ممکن است به علت وجود عناصر معدنی در بخار هوای اطراف باشد!
 
شعله در برخورد با عناصر مختلف چه رنگی می شود؟ از Wikipedia

Efficiency and safety aspects of H2O2 vapour and aerosolized H2O2 room disinfection systems

منابع و مراجع علمی

نام مقاله: اثر بخشی، کارایی و جنبه های ایمنی بخار هیدروژن پراکساید و هیدروژن پراکساید مه پاشی شده در ضدعفونی محیط


   Efficacy, efficiency and safety aspects of hydrogen peroxide vapour and aerosolized hydrogen peroxide room disinfection systems

 T.Y. Fu*, P. Gent, V. Kumar
Pharmacy Quality Assurance Laboratory, St. George’s Hospital, London, UK


 :Keywords: Hydrogen peroxide, Hydrogen peroxide vapour, HPV, MRSA, Acinetobacter, Clostridium difficile, Disinfection, Sterinis, Bioquell, Advanced sterilization products

 برای مشاهده ی خلاصه و دانلود مقاله به ادامه ی مطلب مراجعه نمایید.

Disinfection and Sterilization In Healthcare Facilities

منابع و مراجع علمی

کتاب ضدعفونی و استریلیزاسیون در مراکز بهداشت و درمان نوشته ی ویلیام روتارا و دیوید وبر می باشد که توسط دانشکده ی پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی آمریکا منتشر شده است.
 
Disinfection and Sterilization In Healthcare Facilities
William A. Rutala, Ph.D., M.P.H.1,2, David J. Weber, M.D., M.P.H.1,2

1Hospital Epidemiology
University of North Carolina Health Care System
Chapel Hill, NC 27514
2Division of Infectious Diseases
University of North Carolina School of Medicine
Chapel Hill, NC 27599-7030
 Copyright © July 2004 William A. Rutala
 
دانلود کتاب ضدعفونی و استریلیزان در مراکز بهداشت و درمان

کاربرد نانوسیل در پزشکی

کاربردها / پزشکی

استفاده از نانوسیل از بار میکروبی در سطح پوست و متعاقب آن ورود میکروبهای مضر به درون بدن می کاهد.
 

رقت های مناسبی از نانوسیل می تواند باکتری های مضر و قارچ های سطح پوست را از بین برده و زخمهای پوستی (شامل سوختگی ها، جراحات، زخم های ناشی از اعمال جراحی و حتی جوش ها و دمل ها) را ضدعفونی شده نگهدارد.

از نانوسیل حتی می توان برای ضد عفونی نمودن زخم های محوطه دهانی، بهداشت و سفیدی دندان ها و بهبود گلودردهای چرکی استفاده نمود.1

 

نانوسیل گزینه نخست برای درمان عفونت نمی باشد. اما در کنار درمان های اصلی و بخصوص هنگامی که هدف، کاهش تعداد میکروب های موجود در سطح زخم و کاستن از شدت عفونت در ناحیه زخم می باشد، یکی از مناسب ترین گزینه هاست.

 

در محیط های پزشکی و بیمارستانی نیز از نانوسیل برای ضد عفونی سطوح، وسایل، البسه و تجهیزاتی که در درمان بیماران کاربرد دارند در حد وسیعی استفاده می گردد. (همچنین می توان اتاق ها، سطوح، دیوارها، میزهای معاینه، مخازن و لوله های آب، سیستم تهویه مطبوع و تخت های بیمارستانی را با نانوسیل ضدعفونی نمود.)

 

نانوسیل در برابرMRSA، HIV، H1-N1، بسیار موثر بوده و آمیب ها، ویروس ها و حتی اسپورها را از روی سطوح از بین می برد.

 

1: همواره باید در نظر داشت که نانوسیل هیچگاه نباید بلعیده شود.

کاربرد نانوسیل در دندانپزشکی

کاربردها / دندانپزشکی

ضدعفونی کننده نانوسیل به علت سالم بودن و داشتن ويژگی اختصاصی، در تمامی زمينه ها به منظور رعايت بهداشت و بالا بردن سطح سلامت عمومی در جامعه کاربرد گسترده دارد.

از جمله موارد کاربرد نانوسیل استفاده ی آن در بخش دندانپزشکی می باشد که در این خصوص می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

الف) استریلیزاسیون سطوح و تجهیزات حساس:

از محلول نانوسیل 6 درصد برای استریلیزان سطوح و تجهیزاتی از قبیل فرزهای کارباید و الماسه، ابزار آندودنتیک، فایل، پیزو، گیتس و... و همچنین انواع سیستم های اولتراسونیک، سر قلم های جرم گیری و یا انواع الواتور، داویه و قلم ها و.... می توان استفاده کرد.

 

ب) ضد عفونی سطوح و تجهیزات نیمه حساس:

یکی از منابع مهم انتقال آلودگی در دندانپزشکی دستگاه ها و تجهیزات آلوده می باشد.

نانوسیل 2 درصد بعنوان یک ضد عفونی کننده ایده آل بدون ایجاد خورندگی جهت ضد عفونی کردن سطوح و تجهیزات نیمه حساس دندانپزشکی از قبیل کف و دیوارهای مطب یا کلینیک،یونیت ها،دستگیره ها، کراشورها و همچنین ضدعفونی انواع توربین، آنگل، ایرموتور و هندپیس توصیه می گردد.

 

ج) ضدعفونی کردن سیستم آب یونیت:

در یونیت های دندانپزشکی مقدار زیادی آب به منظور شستشوی زخم، شستشوی دهان و سرد کردن وسایل مورد نیاز است.

این آب بطور پیوسته وارد حفره های دهان و بصورت آئروسل وارد دستگاه تنفسی فوقانی افراد تحت درمان می گردد.

آلودگی لوله ی یونیت دندانپزشکی عمدتا ناشی از باکتری هایی است که در ساختار بیوفیلم ها وجود داشته و روی سطح داخلی لوله های آب می مانند.

بیوفیلم بطور مداوم آب یونیت را آلوده می نماید و خطر مهمی جهت ایجاد عفونت برای پرسنل دندانپزشکی و بیماران محسوب می شود.

بعضی از باکتری های یافت شده در آب یونیت دندانپزشکی شامل سودوموناس ، لژیونلا و گونه های مایکوباکتریوم (بجز توبرکلوزیس) می باشد، که ضدعفونی کننده نانوسیل در مدت زمان کوتاهی قادر به از بین بردن آنها می باشد.

نانوسیل 2 درصد ضدعفونی کننده ای مناسب جهت ضد عفونی سیستم آب یونیت دندانپزشکی می باشد.

سیستم آب یونیت با محلول نانوسیل 2 درصد پر شده و در تمام طول شب باقی گذاشته می شود، سپس برای 30 ثانیه با آب استریل در صبح روز بعد، قبل از درمان مریض با فشار شستشو می شود.

ضدعفونی هفته ای یکبار در طول شب (15 ساعت) با استفاده از نانوسیل 2 درصد، تراکم باکتریایی را به میزان قابل قبول (مورد تایید انجمن دندانپزشکان آمریکا) کاهش داده و مانع از انباشته شدن یا انسداد لوله های آب یونیت دندانپزشکی با رسوبات آلی با منشا بیوفیلم و یا شیمیایی می گردد و در ضمن ، بوی بد ناشی از تجمع باکتری در سیستم آب یونیت دندانپزشکی (که به عنوان یک مشکل در 40 سال گذشته شناخته شده است ) را برطرف می نماید.

کاربرد نانوسیل در دامپزشکی

کاربردها / دامپزشکی

نانوسیل در دامپزشکی و دامپروری بخصوص بهداشت مزارع، پرورش دام و طیور و آبزیان همواره کاربرد داشته است.

اگر چه که نقره گرانتر از آن است که در دامپزشکی استفاده شود اما در مواردی مدیریت جراحات حیوانات همان فرآیندی را طی می کند که در انسانها رعایت می شود.

 

پراکسید هیدروژن که مهمترین ترکیب نانوسیل می باشد؛ برای سالم سازی حوضچه ها و مخازن نگهداری ماهی و حتی آکواریوم ها کاربرد فراوانی دارد.

همچنین از آن برای ضد عفونی جایگاه نگهداری دام و طیور و حیوانات خانگی، میزهای معاینه حیوانات، قفس پرندگان، وسایل و ابزارآلات دامپزشکی، ظروف آبخوری و غذا خوری حیوانات و حتی ضدعفونی سطوح و دیوارهای منازلی که در آنها حیوانات خانگی نگهداری می شوند به طور وسیعی استفاده می شود.

از هیدروژن پراکسید در ترکیبات ضدعفونی کننده نوک پستان گاوهای شیری نیز استفاده می گردد.

 

1: ژورنال مراقبت های خاص و اضطراری در دامپزشکی، جلد20، صفحات 456 تا 463 ، آگوست 2010

صفحه قبل صفحه بعد

فهرست